Термодерево: особливості, властивості, застосування

Термодерево – це натуральна екологічно чиста деревина (хвойна або листяна), отримана в результаті особливої ​​термічної обробки. Зустрічається й інша назва матеріалу – термомодифікована деревина (ТМД).

Історія термодеревини

Зробити дерево більш міцним і довговічним намагалися з давніх-давен – його виварювали в маслі або сольовому розчині, вимочували, обпалювали.

Спочатку модифікувати деревину намагалися за рахунок хімічних реагентів, але після такої обробки матеріал хоч і набував поліпшені властивості, але ставав шкідливий для споживачів і навколишнього середовища.

Перші ж наукові дослідження в сфері термічної обробки деревини датуються 30-ми роками ХХ століття – піонерами стали німці, Штам і Хансен. В Америці про матеріал заговорили трохи пізніше, в 40-х роках, а перші результати наукових праць по цій темі були опубліковані тільки в 60-х роках (Коллман, Шнайдер).

Цікавилися процесом і в інших країнах, таких, як Франція і Нідерланди, але найсерйозніше до проблеми підійшли фіни, в 90-х роках розробивши технологію термомодіфікаціі водяною парою при високих температурах.

Сьогодні виробництво ТМД широко поширене і в Європі, і в Америці.

Производство термодерева

Процес виготовлення термодеревини

У перший етап входить сушка пиломатеріалів до 8-12%.

Суть другого етапу полягає в термогідролізі деревини в умовах обмеженого доступу повітря в атмосфері водяної пари при високих температурах (150-250⁰С).

Термообробка може бути одноступенева і багатоступенева, у другому випадку водяна пара подається під тиском (1,6 Бар).

Також застосовується ректифікація під тиском подається не повітряний пар, а інертний газ (азот), цим способом виготовляють ТМД екстра-класу.

Класи термодеревини:

 • Перший клас пар до 190⁰С: легка зміна відтінку, мінімальні поліпшення властивостей.
 • Другий клас пар до 210⁰С: темніший відтінок, підвищення міцності і стійкість до гниття.
 • Третій, клас (вищий) пар до 250⁰С: темні, насичені відтінки, максимальна щільність, твердість, міцність.

В результаті дії парою або газом видаляється не тільки волога, а й розкладаються полісахариди, що є живильним середовищем для розмноження грибка і мікроорганізмів. Довговічність деревини зростає в 15-25 разів.

Термодерево на террасе

Властивості термодеревини:

 • гігроскопічність – дерево перестає вбирати вологу, при повному зануренні у водне середовище на тривалий час вологи накопичиться не більш 8% від загальної маси;
 • стабільність – зберігає геометрію і габарити, відсутня небезпека отримати «вертоліт» або тріщини;
 • міцність – стійкість до механічних пошкоджень, досить важко навмисно залишити на поверхні подряпини, вм’ятини;
 • теплопровідність – знижена на 10-30%, підходить для використання в системах «тепла підлога», а також для саун, лазень;
 • безпека – збереження натуральності, екологічності, підвищення класу вогнестійкості, термодерево слабо запалюється і погано розгорається;
 • декоративність – чіткіше вимальовується текстура, яскравіше, більш насиченим і однорідніше стає відтінок, колір змінюється на всю товщину дошки;
 • довговічність – не схильне ураження грибка, бактерій, комах;
 • ароматність – зберігає запах натурального дерева.

Фасад из термодерева

 

Сфера застосування ТМД:

 • Для фасаду планки, вагонка, блокхаус.
 • Для підлогового покриття на терасах, верандах і в альтанках.
 • Для вологих приміщень сауни, лазні, ванні кімнати і території біля басейнів.
 • Для доріжок під відкритим небом.

ТМД зберігає сприйнятливість до сонячного випромінювання під прямими променями поверхню вигорає і набуває брудносірий відтінок. Руйнування структури виникає в самому верхньому шарі, не проникаючи вглиб і не загрожуючи міцності і цілісності матеріалу.

При відсутності захисного покриття термодеревина протягом року вигорає на 0,05-0,1 мм, тому їй теж потрібно нехай мінімально, але додатково оброблювати.

Фахівці рекомендують використовувати масляні засоби.

Також недоліком є висока ціна термодревесини.

Задайте питання. Ми - на зв'язку!
Написати в Viber
Замовити зворотній дзвінок