Термодерево: особливості, властивості, застосування
Термодерево – це натуральна екологічно чиста деревина (хвойна або листяна), отримана в результаті особливої термічної обробки. Зустрічається й інша назва матеріалу – термомодифікована деревина (ТМД).
Історія термодеревини
Зробити дерево більш міцним і довговічним намагалися з давніх-давен – його виварювали в маслі або сольовому розчині, вимочували, обпалювали.
Спочатку модифікувати деревину намагалися за рахунок хімічних реагентів, але після такої обробки матеріал хоч і набував поліпшені властивості, але ставав шкідливий для споживачів і навколишнього середовища.
Перші ж наукові дослідження в сфері термічної обробки деревини датуються 30-ми роками ХХ століття – піонерами стали німці, Штам і Хансен. В Америці про матеріал заговорили трохи пізніше, в 40-х роках, а перші результати наукових праць по цій темі були опубліковані тільки в 60-х роках (Коллман, Шнайдер).
Цікавилися процесом і в інших країнах, таких, як Франція і Нідерланди, але найсерйозніше до проблеми підійшли фіни, в 90-х роках розробивши технологію термомодіфікаціі водяною парою при високих температурах.
Сьогодні виробництво ТМД широко поширене і в Європі, і в Америці.
Процес виготовлення термодеревини
У перший етап входить сушка пиломатеріалів до 8-12%.
Суть другого етапу полягає в термогідролізі деревини в умовах обмеженого доступу повітря в атмосфері водяної пари при високих температурах (150-250⁰С).
Термообробка може бути одноступенева і багатоступенева, у другому випадку водяна пара подається під тиском (1,6 Бар).
Також застосовується ректифікація – під тиском подається не повітряний пар, а інертний газ (азот), цим способом виготовляють ТМД екстра-класу.
Класи термодеревини:
- Перший клас – пар до 190⁰С: легка зміна відтінку, мінімальні поліпшення властивостей.
- Другий клас – пар до 210⁰С: темніший відтінок, підвищення міцності і стійкість до гниття.
- Третій, клас (вищий) – пар до 250⁰С: темні, насичені відтінки, максимальна щільність, твердість, міцність.
В результаті дії парою або газом видаляється не тільки волога, а й розкладаються полісахариди, що є живильним середовищем для розмноження грибка і мікроорганізмів. Довговічність деревини зростає в 15-25 разів.
Властивості термодеревини:
- гігроскопічність – дерево перестає вбирати вологу, при повному зануренні у водне середовище на тривалий час вологи накопичиться не більш 8% від загальної маси;
- стабільність – зберігає геометрію і габарити, відсутня небезпека отримати «вертоліт» або тріщини;
- міцність – стійкість до механічних пошкоджень, досить важко навмисно залишити на поверхні подряпини, вм’ятини;
- теплопровідність – знижена на 10-30%, підходить для використання в системах «тепла підлога», а також для саун, лазень;
- безпека – збереження натуральності, екологічності, підвищення класу вогнестійкості, термодерево слабо запалюється і погано розгорається;
- декоративність – чіткіше вимальовується текстура, яскравіше, більш насиченим і однорідніше стає відтінок, колір змінюється на всю товщину дошки;
- довговічність – не схильне ураження грибка, бактерій, комах;
- ароматність – зберігає запах натурального дерева.
Сфера застосування ТМД:
- Для фасаду – планки, вагонка, блок–хаус.
- Для підлогового покриття на терасах, верандах і в альтанках.
- Для вологих приміщень – сауни, лазні, ванні кімнати і території біля басейнів.
- Для доріжок під відкритим небом.
ТМД зберігає сприйнятливість до сонячного випромінювання – під прямими променями поверхню вигорає і набуває брудно–сірий відтінок. Руйнування структури виникає в самому верхньому шарі, не проникаючи вглиб і не загрожуючи міцності і цілісності матеріалу.
При відсутності захисного покриття термодеревина протягом року вигорає на 0,05-0,1 мм, тому їй теж потрібно нехай мінімально, але додатково оброблювати.
Фахівці рекомендують використовувати масляні засоби.
Також недоліком є висока ціна термодревесини.